pdf drukuj

Odnowa w Duchu Świętym

 

Historia

Pierwsze grupy charyzmatyczne pojawiły się w USA. Historyczną datą jest rok 1967, kiedy grupa studentów i profesorów z katolickiego Uniwersytetu pod wezwaniem Ducha Świętego, zorganizowała weekend rekolekcyjny oparty na Dz 1,4. Uczestnicy tych rekolekcji doświadczyli szczególnej łaski Ducha Świętego i przemiany osobistego życia. W tym czasie w wielu krajach pojawiły się podobne grupy modlitewne. Od samego początku Odnowy towarzyszył jej kard. Leon Joseph Suenens. Pod jego patronatem w 1978 r. zorganizowano w Rzymie Międzynarodowe Biuro Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. Międzynarodowy Kongres w Rzymie w 1984 r. zgromadził przedstawicieli 100 krajów. Istotnym wydarzeniem dla Odnowy była w 1974 Konferencja w Malines w Belgii, której owocem były „Dokumenty z Malines”, które interpretują zjawisko Odnowy w Kościele Katolickim. Odnowa w Polsce pojawiła się w latach siedemdziesiątych. Jednym z pierwszych animatorów był ks. Bronisław Dembowski, duszpasterz tego ruchu w Polsce. Istnieje Krajowy Zespół Koordynatorów, który spotyka się systematycznie w Magdalence (koło Warszawy) i koordynuje ogólnopolskie spotkania i rekolekcje.

Katolicka Odnowa w Diecezji Legnickiej– pierwsze grupy pojawiły się w połowie lat 80-tych. Pierwszym koordynatorem był ks. Bogdan Żygadło. Lata 90-te charakteryzują się dynamizmem w rozwoju grup, co jest wynikiem wielu rekolekcji ewangelizacyjnych prowadzonych przez księży i wspólnoty Odnowy. Duży udział w rozwoju grup miał ks. Józef Kozłowski SJ. W roku 2003 w grupach modlitewnych uczestniczyło ok. 1300 osób. Po powstaniu Diecezji Świdnickiej wspólnoty z tamtego terenu mają swoją koordynację i organizują rekolekcje we własnym zakresie. Obecnie koordynatorem Odnowy w Duchu Święty Diecezji Legnickiej jest ks. Jarosław Święcicki. Na terenie naszej diecezji działa 29 wspólnot. W spotkaniach uczestniczy łącznie około 500 osób.

 

Cele

  1. Pomagać w dojrzałym i osobistym nawróceniu do Jezusa.
  2. Odkryć na nowo i korzystać z darów duchowych, aby służyć w parafii.
  3. Prowadzić do pełnego życia sakramentalnego i liturgicznego
  4. Podejmować dzieło ewangelizacji osób będących poza życiem Kościoła, dotyczy to także kultury i struktur społecznych.

 

Formacja

Podstawą są rekolekcje ewangelizacyjne tzw. „Seminaria Odnowy w Duchu Świętym”. Uczestnicy gromadzą się raz w tygodniu na spotkaniach modlitewnych, na których jest głoszona konferencja. Spotkania rozwijają ducha modlitwy spontanicznej i pomagają poddać się prowadzeniu Ducha Świętego w życiu osobistym. Członkowie uczestniczą w małych grupach dzielenia, której przewodniczy animator. Odpowiedzialnym za grupę jest ksiądz opiekun, który współpracuje z liderem i animatorami. Dla nich jest prowadzona „Szkoła animatora”. Liderzy systematycznie spotkają się z koordynatorem świeckim i ks. odpowiedzialnym w diecezji. Dwa razy w roku są prowadzone rekolekcje dla wszystkich członków grup. Wydawany jest „Biuletyn”, który jest formą dzielenia się życiem we wspólnotach i służy ich jedności oraz przekazywaniu aktualnych informacji. W maju członkowie grupy z całej Polski spotykają się na ogólnopolskim czuwaniu na Jasnej Górze.

Dla członków Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Legnickiej organizowane są dwa razy w roku rekolekcje formacyjne w Rakowicach Wielkich (koło Lwówka Śląskiego). We wrześniu odbywa się Dzień Jedności Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym (co roku organizowany w jednej z parafii naszej diecezji, gdzie działa ruch).

 

Strona internetowa:   www.odnowa.legnica.pl

 

Diecezjalny duszpasterz

ks. dr Jarosław Święcicki, parafia p.w. św. Michała Archanioła w Polkowicach,

Plac Kościelny 2, 59-100 Polkowice,

tel.76/ 845 14 37,  kom. 605 652 173,

e-mail: jaroslaw.swiecicki@interia.pl

 

Koordynator świecki

Tadeusz Kupczak,

ul. Sienkiewicza 52/3, 59-820 Leśna,

tel. 502 485 343.

 

Wspólnoty Odnowy na terenie Diecezji Legnickiej:            

 

1.      Bogatynia, Św. Ap. Piotra i Pawła

2.      Bolesławiec, Św. Cyryla i Metodego

3.      Gryfów Śląski, św. Jadwigi Śląskiej

4.      Jelenia Góra - Sobieszów, Św. Marcina

5.      Jelenia Góra, Św. Wojciecha

6.      Jelenia Góra, Matki Bożej Miłosierdzia

7.      Kamienna Góra, Św. Apostołów Piotra i Pawła

8.      Karpacz, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

9.      Krzeszów, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

10.  Legnica, Św. Jana Chrzciciela

11.  Legnica, Najświętszego Serca Pana Jezusa

12.  Legnica, Św. Tadeusza

13.  Leśna, Św. Jana Chrzciciela

14.  Lubań, Trójcy Świętej

15.  Lubawka, Najświętszej Maryi Panny

16.  Lubomierz, Wniebowzięcia NMP

17.  Lubin, Matki Bożej Częstochowskiej

18.  Lubin, Narodzenia NMP

19.  Lubin, św. Jana  Bosko

20.  Lwówek Śląski, Św. Franciszka

21.  Olszyna, Św. Józefa Oblubieńca

22.  Pieńsk, Św. Franciszka

23.  Podgórzyn, Świętej Trójcy

24.  Polkowice, św. Michała Archanioła

25.  Sulików, Podwyższenia Krzyża Świętego

26.  Warta Bolesławiecka, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

27.  Witków Śląski, Zwiastowania NMP

28.  Zgorzelec, Św. Bonifacego

Złotoryja, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny